Firewall

Co je to vlastně firewall?
Firewall jako takový si můžeme představit jako ochrannou zeď. Hlavní funkcí firewallu je propouštět data ven či dovnitř podle určitých předem stanovených pravidel. Ve firmách a domácnostech je důležité mít firewall aktivní zejména kvůli virům. Z předešlých zkušeností již víme, že hackeři dokáží díky moderním technologiím proniknout i přes firewall. Proto je důležitou součástí zabezpečení počítače také antivirový program, o kterém si můžete přečíst v našem článku zde.

Rozdělení firewallu
Firewall můžeme rozdělit do tří základních skupin:

 • Paketové filtry
  Ty se v dnešní době aplikují rovnou do routerů. Jejich velkou výhodou je rychlost, ale jejich zabezpečení je nízké. Kontrolují pouze port, cílovou adresu a zdrojovou adresu a na podezřelé aktivity bohužel neupozorní.
 • Aplikační brány
  Jsou sice pomalé, ale velmi bezpečné. Při jejich nastavování je potřeba pro každou službu napsat jejich nový proxy (což je aplikace, která stojí mezi nedůvěryhodnou a chráněnou sítí, kde kontroluje pakety).
 • SMLI Gateways
  Ideální varianta, která nese to nejlepší z obou způsobů – rychlost paketových filtrů a velkou bezpečnost aplikační brány. Kontrolu provádí na té nejnižší vrstvě a tím chrání dokonale nejen sama sebe, ale i vnitřní síť.

Jak takový firewall funguje?
Firewall jako takový funguje na principu pravidel. Jedna z vlastností firewallu je, že monitoruje síť. Ve firewallu si nastavíte služby, které chcete povolit. Základní nastavení je takové, že všechny služby nutné pro provoz jsou odblokované, ostatní služby jsou zablokované. Jako kontroly firewallu lze nastavit ověření IP adresy vzdáleného přístupu, kontrolu spamových e-mailů, a další.

Líbí se vám článek? Nepropásněte další!

Přihlaste se do občasníku hodinových ajťáků a získejte chytré IT tipy

  Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Odborná pomoc on-line, ve Vaší provozovně, nebo u nás v IT servisu

  Někdy stačí malá rada po telefonu, jindy je potřeba fyzický zásah IT odborníka. Jsme připraveni na obojí.

   

  Vyřešíme problém

  Zajistíme vám spolehlivý servis u nás v Brně, nebo vyřešíme nastavení IT techniky po telefonu. Neřešte problémy, které nejsou vaše „parketa“.

  Pomůžeme s konektivitou

  Potřebujete vyřešit konektivitu nebo zlepšit pokrytí Wi-Fi u vás doma nebo v kanceláři? Nechte si kvalitně pomoci našimi odborníky.

  Nastavíme server

  Potřebujete pomoci se zásahy na serveru, zálohováním či přesunem do cloudu, nebo nastavením aktivního monitoringu vaší sítě? Kontaktujte naše ajťáky