Jak vybrat antivirus, který zajistí bezpečnost vašeho počítače a vašich dat?

Myslíte si, že je váš počítač dostatečně zabezpečený proti hrozbám, které představují nejnovější počítačové viry? Ransomware, trojský kůň nebo třeba rootkit jsou jen některé typy virů, které se v nestřeženém okamžiku mohou dostat do vašeho počítače a napáchat tam nenávratné škody. Důležité je dodržovat zásady kybernetické bezpečnosti a především mít kvalitní antivirový program. 

V následujícím článku vás seznámíme s tím, jak antivirové programy fungují, poradíme vám, jak si vybrat ten správný.

Co jsou antiviry a jak fungují?

Antiviry jsou softwarové nástroje určené k detekci, blokování a eliminaci škodlivých programů a souborů. Tyto nástroje provádějí kontrolu souborů a aplikací na vašem počítači za účelem identifikace potenciálně škodlivých prvků. Jakmile je pomocí antivirového programu detekován škodlivý či nebezpečný prvek, je ihned izolován a odstraněn.

S neustálým vývojem digitálního prostředí a stále sofistikovanějšími kybernetickými hrozbami je kvalitní antivirová ochrana naprosto nezbytnou součástí softwarového vybavení domácího i pracovního počítače, ale zapomínat bychom při ochraně citlivých dat neměli ani na mobilní telefony či tablety, i ty mohou být ohrožené.

Bezpečné, a to nejen z hlediska zálohování, ale i ochrany je využívat pro ukládání důležitých souborů tzv. cloud. Cloudové technologie poskytují možnost rychlejších a efektivnějších aktualizací, což zvyšuje schopnost antivirů reagovat na nové hrozby.

Jaké jsou budoucí výzvy a trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti?

Hackeři a útočníci jsou ve způsobech, jak ohrožovat uživatele internetu stále vynalézavější, ale vývojáři antivirů jsou jim díky bohu v patách. Nejmodernější antivirové programy velmi pružně reagují na stále sofistikovanější hrozby.

Virus, ransomware, phishing

Jaké jsou nejnovější výzvy, se kterými se antivirové programy potýkají?

 1. Ransomware –  Tento typ útoku, při němž útočníci požadují za získané informace výkupné, je jednou z největších hrozeb v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nové varianty ransomware se neustále vyvíjejí a cílí na organizace různých velikostí (nemocnice, úřady, banky apod.).
 2. Advanced Persistent Threats (APTy): APT útoky jsou sofistikované a dlouhodobé útoky, které jsou zaměřeny na konkrétní cíle. Nejčastěji cílí na vládní instituce, velké firmy a ohrožena je i kritická infrastruktura.
 3. IoT (Internet of Things) botnety: Útočníci zneužívají nedostatečně zabezpečená IoT zařízení v domácnostech, aby vytvořili síť propojených počítačů, kterou mohou ovládat a používat k různým útokům.
 4. Phishing a sociální inženýrství: Útočníci se snaží získat citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje, platební údaje nebo osobní údaje, tím, že se vydávají za důvěryhodné osoby nebo organizace.
 5. Malware:  Jde o škodlivé aplikace, krádeže údajů, špionážní nástroje, které ohrožují uživatele mobilních telefonů a tabletů.
 6. Cryptojacking: Cryptojacking je útok, při kterém útočníci využívají výpočetní sílu cizích počítačů nebo zařízení k těžbě kryptoměn. Tento typ útoku může zpomalit počítač a zvýšit spotřebu energie.
 7. Zero-day: Zero-day útoky představují situaci, kdy útočník využívá dosud neznámé zranitelnosti v systému. Tyto útoky jsou zvláště nebezpečné, protože je obtížné je detekovat. V tomto ohledu jsou moderní antiviry vybaveny heuristickou analýzou, která dokáže odhalit takovéto sofistikované hrozby.

Jak si vybrat vhodný antivir?

Výběr správného antivirového nástroje je klíčový pro efektivní ochranu a závisí na mnoha faktorech. Nejde doporučit univerzální antivir, který by vyhovoval všem. Jako pomůcku ale můžete využít uvedená kritéria, která vám mohou napovědět, jaký program pro váš počítač zvolit:

Kritéria pro výběr antiviru:

 • Poskytovaná ochrana;
 • Výkon a systémové nároky;
 • Pohodlné uživatelské rozhraní;
 • Pravidelná aktualizace a přívětivá podpora;
 • Hodnocení a recenze;
 • Cena.

Prevence je nejlepší ochranou

Přestože antiviry hrají klíčovou roli v obraně proti kybernetickým hrozbám, je také důležité dodržovat bezpečné online návyky. Pokud bychom měli jmenovat 3 nejdůležitější pravidla, která by měl dodržovat každý uživatel internetu, pak jsou to tyto:

 • Ostražitost při internetových aktivitách: Buďte obezřetní při klikání na odkazy ve zprávách, e-mailech nebo na webových stránkách. Vyhněte se podezřelým odkazům a nespoléhejte se na neznámé nebo nedůvěryhodné zdroje. Buďte opatrní při stahování souborů a přečtěte si popisné informace o nich, pokud jsou k dispozici. Kromě toho mějte na paměti, že sdílení osobních informací online by mělo být prováděno opatrně a pouze na důvěryhodných a zabezpečených platformách.
 • Silná hesla, dvoufázové ověření a autentifikace: Používejte silná a unikátní hesla pro všechna vaše online konta. Hesla by měla obsahovat kombinaci písmen, čísel a speciálních znaků a měla by být dostatečně dlouhá. Důležité je také aktivovat dvoufaktorovou autentifikaci (2FA) tam, kde je to možné. 2FA přidává další vrstvu ochrany tím, že vyžaduje kromě hesla také další ověřovací faktor, například kód zaslaný na váš mobilní telefon.
 • Aktualizace softwaru: Udržujte veškerý váš softwarový systém, včetně operačního systému, aplikací a antivirových programů, aktuální a pravidelně instalujte nejnovější bezpečnostní aktualizace. Tímto způsobem můžete využívat opravy zranitelností a chránit se před známými hrozbami.

Bezpečná práce s počítačem

Jaký antivirový program je nejlepší?

Jak jsme zmiňovali výše, výběr antiviru je velmi důležitý krok. Běžní uživatelé často ale při výběru tápou a váhají, kterému z běžně dostupných programů dát svojí důvěru.

Zde od nás máte 3 doporučení na kvalitní antiviry, kterým plně důvěřujeme:

Bitdefender Antivirus Plus

Bitdefender Antivirus Plus je odborníky uznávaný antivirový program, který nabízí širokou škálu bezpečnostních funkcí. Hlavním důvodem, proč si ho pořídit,  je vysoká úroveň detekce a ochrany před viry, malwarem a ransomwarem. 

Bitdefender využívá pokročilé algoritmy a heuristiku pro identifikaci a blokování nových hrozeb. Má také funkce jako firewall, webová ochrana, antispam a rodičovská kontrola. Jeho uživatelské rozhraní je intuitivní a nabízí snadnou správu a konfiguraci.

Norton Antivirus Plus

Norton Antivirus Plus je velmi populárním antivirovým programem s přívětivým uživatelským prostředím a vysokou míru ochrany. 

Nabízí komplexní ochranu před viry, malwarem, ransomwarem a dalšími hrozbami. Využívá pokročilých technologií, jako je strojové učení a umělá inteligence, pro detekci a blokování nových a neznámých hrozeb. Má také funkce jako firewall, ochranu identity, ochranu online transakcí a zálohování dat.

ESET Smart Security Premium

ESET Smart Security Premium je dalším známým antivirovým programem, který se specializuje na ochranu před viry, spywarem, ransomwarem a phishingem. 

ESET vyniká svou vysokou úrovní detekce a rychlostí skenování. Samozřejmě funguje i jako firewall, anti-spam, umožňuje rodičovskou kontrolu a ochranu bankovních transakcí. ESET je známý svou uživatelskou přívětivostí a minimálním vlivem na výkon systému. ESET lze využít i jako ochranu mobilního telefonu.

S ochranou vašeho počítače vám poradíme

Antiviry jsou klíčovou součástí kybernetické bezpečnosti. Detekce a odstraňování škodlivých programů je jen část toho, co tyto nástroje nabízí. Výběr správného antiviru vyžaduje pečlivé zvážení ceny, dostupných funkcí a úrovně ochrany.  Nezapomeňte však na to, že  bezpečné online chování a pravidelné aktualizace softwaru jsou stejně důležité jako samotný antivir.

Hodinoví Ajťáci vám pomůžou najít vhodné bezpečnostní řešení přesně pro vaše potřeby. Naši odborníci jsou připraveni poskytnout vám rady a podporu při výběru a instalaci antiviru, stejně jako při zajišťování celkové bezpečnosti vašeho digitálního prostředí.

Nečekejte, až se stanete obětí kybernetického útoku. Obraťte se na nás a využijte naše odborné služby k zajištění bezpečí vašich dat a zařízení. Vaše bezpečnost je naší prioritou.

Líbí se vám článek? Nepropásněte další!

Přihlaste se do občasníku hodinových ajťáků a získejte chytré IT tipy

  Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Odborná pomoc on-line, ve Vaší provozovně, nebo u nás v IT servisu

  Někdy stačí malá rada po telefonu, jindy je potřeba fyzický zásah IT odborníka. Jsme připraveni na obojí.

   

  Vyřešíme problém

  Zajistíme vám spolehlivý servis u nás v Brně, nebo vyřešíme nastavení IT techniky po telefonu. Neřešte problémy, které nejsou vaše „parketa“.

  Pomůžeme s konektivitou

  Potřebujete vyřešit konektivitu nebo zlepšit pokrytí Wi-Fi u vás doma nebo v kanceláři? Nechte si kvalitně pomoci našimi odborníky.

  Nastavíme server

  Potřebujete pomoci se zásahy na serveru, zálohováním či přesunem do cloudu, nebo nastavením aktivního monitoringu vaší sítě? Kontaktujte naše ajťáky